ورود
۰۳۱-۳۲۶۸۵۶۴۰

 

سنگ فیروزه، جلوه ای اعجاب انگیز از اعماق زمین

فیروزه نام کانی کمیاب و ارزشمندی است که از دیرباز هنرمندان زیادی به آن متمایل گشته و برای خلق آثار هنری خود از آن استفاده می کردند.

کانی ارزشمند فیروزه زینت بخش بسیاری از اشیاء بوده است و معمولا به رنگ های آبی – آبی مایل به سبز  و سبز یافت می شود همچنین سنگ فیروزه در ۲ نوع صاف (عجمی) و رگه دار (شجری) یافت می شود که نوع عجمی در ایران طرفداران زیادی دارد و نوع عجمی نیشابوری با قیمت بسیار بالا معامله می شود.

ماده رنگی موجود در سنگ فیروزه مربوط به مس و آهن است و به دلیل این که این سنگ گرانبها زنده است در برخورد با مواد شیمیایی، چربی ها و اسیدها آسیب می بیند.

به همراه داشتن سنگ فیروزه در اسلام بسیار توصیه شده است.

 

 

چسب فیروزه کوبی چگونه تهیه می شود؟

لاک گردوئی یا همان چسب فیروزه کوبی برای چسباندن قطعات سنگ فیروزه بر روی ظرف مورد نظر در هنر نیلی گون فیروزه کوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات این نوع از چسب تقریبا تماما از دل طبیعت برخاسته از چوب گردو، کالفین و تربانتین برای تهیه لاک گردوئی استفاده می شود.

نکته جالب این که لاک گردوئی در ابتدا به شکل پوسته درخت، به صورت لایه لایه است. این لایه ها را کوبیده تا یک پودر یکدست طلایی یا قهوه ای رنگ به دست بیاورند، سپس این پودر را با کالفین مخلوط کرده و به طریق ذیل از آن استفاده می کنند:

در هنر فیروزه کوبی برای استفاده از لاک گردوئی ابتدا ظرف مورد نظر را حرارت می دهند و با ریختن پودر به سطح آن و حرارت دادن آن، قطعات سنگ فیروزه را بر روی سطح ظرف مورد نظر می چسبانند. (پودر مورد اشاره با حرارت دیدن به حالت مذاب در میاید و تا زمانی که به حالت مذاب است قطعات سنگ فیروزه را بر روی آن می چسبانند.)

 

 

از مراحل تولید اشیاء فیروزه کوب، چه قدر می دانید؟

برای انجام فیروزه کوبی ابتدا ضروری است که ظرف یا زیرساخت کار را انتخاب کنیم.

زیرساخت می تواند ظروف مسی یا برنجی یا نقره و جواهرات (به عنوان مثال: جام، شمعدان، گلدان، انگشتر، گردنبند و …) باشد.

سپس قسمتی که باید فیروزه کوبی شود را مشخص کرده و محیط آن را با یک رشته باریک فلزی به ارتفاع ۲ یا ۳ میلی متر لحیم و زواربندی می نمایند این کار علاوه بر زیبایی باعث استحکام سطح فیروزه کوبی نیز می شود در مرحله بعدی قطعات ریز سنگ فیروزه را تمیز و دانه بندی می کنند آن گاه شیء مورد نظر را حدود ۳۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند

 

در حین حرارت دادن در قسمت های مورد نظر مقداری لاک پودر شده، می پاشند تا ذوب شود سپس خرده های فیروزه را بر روی کار طوری قرار می دهند که تمام سطح مورد نظر را بپوشاند در صورتی که سطح مدور باشد، عمل چینش سنگ فیروزه را در چند مرحله انجام می دهند. برای پر کردن محل های خالی، دوباره ظرف را تا ۴۰ درجه حرارت می دهند، لاک می پاشند و محل های خالی را با سنگ های ریزتری می پوشانند و در نهایت فضاهای خیلی ریز و خالی را با ملات مخصوص آبی رنگ پر می نمایند، سپس رویه کار را به کمک چرخ تراش سنگ، ساییده و صیقل می دهند (در حین کار باید روی کار، آب جریان داشته باشد)، در مرحله آخر عمل پرداخت انجام می گیرد که جلوه خاصی به شیء مورد نظر می بخشد.