ورود
۰۳۱-۳۲۶۸۵۶۴۰

 

چگونه سفالینه های تولیدی مناطق مختلف را از یکدیگر تمیز دهیم؟

سفالینه های لالجین همدان :

از ویژگی های سفالینه های این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

غالبا بدون نقش اند – با لعاب شفاف رنگی مانند آبی فیروزه ای، سبز و قهوه ای پوشیده می شوند.

 

 

 

 

 

سفالینه های میبد یزد :

برجسته ترین ویژگی این سفالینه ها نقوش خورشید خانوم، پرندگان ، ماهی ها و نقوش شطرنجی است نقش خورشید خانوم سابقه ای طولانی در این منطقه دارد نقوش با استفاده از رنگ های سرامیکی روی بدنه سفید نقاشی و سپس روی آن با لعاب شفاف پوشیده می شود.

 

 

 

سفالینه های شهرضای اصفهان :

سفال های این منطقه با استفاده از نقوش سیاه گل و بوته، ماهی و پرنده در زیر لعاب شفاف آبی – سبز یا لعاب شفاف بی رنگ تزئین می شوند و گاهی نیز روی بدنه با لایه ای از رنگ ها مانند سیاه و قهوه ای پوشیده و نقوش از روی بدنه کنده می شوند.

سفالینه های مند گناباد :

از ویژگی های سفالینه های این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماده اولیه بدنه های سفیدرنگ سنگ چخماق، سنگ سفید، گل سرشوی و خاک بدنه های رسی از رسوبات رودخانه ای که به آن ماسه بادی افزوده شده است می باشد.

روش تزئین آن ها بدین صورت است که با اکسیدهای رنگی روی بدنه را نقاشی کرده و روی آن با لعاب شفاف بی رنگ پوشیده می شود. در گذشته تزئینات پرکار تر بوده ولی نقوش و رنگ آن ها به تدریج ساده تر شده است و لازم به ذکر است که اکثر محصولات این منطقه به صورت قاب و قدح (کاسه و بشقاب بزرگ) ساخته می شود.

 

 

سفالینه های کلپورگان سراوان بلوچستان :

از ویژگی سفالینه های این منطقه می توان به نقوش هندسی و انتزاعی بسیار ساده ای اشاره کرد که در تزئین این ظروف مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

 

 

 

سفالینه های زنوز تبریز :

در این منطقه از خاک سفیدی که از معادن منطقه استخراج می شود به عنوان ماده اولیه استفاده می شود بدنه ای که از این خاک ساخته می شود بسیار سفید است و گاهی با نقوش گیاهی بسیار ساده تزئین می شود و روی آن نیز با لعاب شفاف بی رنگ پوشیده می شود.

معمولا به دلیل کم بودن استحکام بدنه خام، ظروف بزرگ، چند تکه ساخته می شوند.

سفالینه های نطنز :

در نطنز نسبت به گذشته کارگاه های بسیار کمی به این فعالیت اشتغال دارند امروزه در این شهر غالبا از قالب برای شکل دادن ظروف استفاده می کنند و روی بدنه ها، تزئینات دقیق و ظریفی با استفاده از نقوش هندسی شکسته و گردان به صورت کنده کاری اجرا می شود روش لعابدهی معمولا با قلم مو انجام شده و لعاب رنگی مورد استفاده بسیار رقیق است.

 

 

 

سفالینه های قم :

کارگاه های قم در تولید محصولات متنوع سفالینه زبانزد هستند و ظروف تولیدی آن ها هم به صورت لعاب دار و هم بدون لعاب عرضه می شوند از ویژگی سفالینه های این منطقه می توان به تزئینات بسیار ساده و نداشتن نقوش مشخص اشاره کرد لعاب رنگی مورد استفاده غالبا به رنگ های سبز، آبی و قهوه ای و لاجوردی است که به صورت یک دست، سطح بدنه ها را می پوشاند.  خرمهره از تولیدات خاص این منطقه می باشد که با لعاب آبی فیروزه ای خاصی پوشش یافته اند.

 

 

 

 

 

 

سفالینه های سیاهکل گیلان :

سفالگران این منطقه از خاک رس قرمز موجود در منطقه برای ساختن سفالینه ها استفاده می کنند از ویژگی های سفالینه های این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تزئین بدنه ها با استفاده از روش مشبک صورت می گیرد و نقوش از سطح بدنه نیمه خشک بریده می شوند این ظروف در گذشته به عنوان چراغ استفاده می شدند ولی امروزه تنها جنبه تزیینی دارند این ظروف غالبا بدون لعاب عرضه می شوند و رنگ بدنه آن ها نیز قرمز است سفالگران این منطقه را نیز بیشتر زنان تشکیل می دهند.