ورود
۰۳۱-۳۲۶۸۵۶۴۰

روش های تزیین بدنه های سفالی

روش هایی برای تزئین بدنه های سرامیکی موجود هستند که بر دو قسم، به شرح ذیل می باشند:

الف) روش های تزئین روی بدنه خام

  • نقش بریده یا مشبک : بریدن نقش به وسیله ابزار برنده و نیز از روی بدنه خام را « نقش بریده » می نامند.
  • نقش کنده یا حکاکی : کندن نقش بر روی سطح بدنه خام را « نقش کنده » می نامند.
  • نقش افزوده یا برجسته کاری : افزودن نقش بر روی بدنه خام را نقش افزوده می نامند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ب) انواع تزئینات رنگ و لعاب ظروف سرامیکی

تزئینات نهایی روی بدنه های سرامیکی با اکسیدهای رنگی انجام می شود. تزئین به وسیله لعاب های رنگی، چهارگونه است :

  • سفالینه های یک رنگ : از متداول ترین ظروفی است که ساخت آن تقریبا از ابتدای هزاره اول قبل از میلاد مورد توجه قرار گرفته است. در دوره اسلامی پوشش ظروف با لعاب یکرنگ ادامه پیدا کرده و رنگ های لاجوردی، آبی، سبز، زرد، قهوه ای و بیشتر از همه لعاب فیروزه ای دیده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • تزئین زیر لعاب : در این نوع تزئین معمولا نقاشی کنده کاری یا نقش برجسته در زیر لعاب دیده می شود درجه حرارت لازم برای این مرحله هزار درجه سانتی گراد به مدت هشت تا ده ساعت است.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • نقاشی روی لعاب : سفالگران دوران سلجوقی پس از موفقیت در ساخت ظرف های مختلف، به نوعی سفالینه که بین هنرمندان اسلامی به « نقاشی روی لعاب » یا « هفت رنگ » معروف است، دست یافتند. امروزه از این روش در ساخت ظروف و به ویژه کاشی در ابعاد وسیع استفاده می شود این نوع نقاشی ساده تر از نقاشی زیر لعاب است، زیرا اگر نقشی به اشتباه زده شود به داخل قابل پاک کردن است. درجه حرارتی که برای پختن نقوش ترسیم شده در این روش مورد نیاز است به نسبت نوع رنگ از ۴۰۰ درجه تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد به مدت چهار تا هشت ساعت در تغییر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • کاشی لعاب پران : بر روی سر در مسجد نطنز نوار کتیبه ای با زمینه نخودی و حرف فیروزه ای مشاهده می شود. این کتیبه که ساخت آن به شیوه « لعاب پران » مشهور است، استفاده زیادی در تزئینات ظریف کاشیکاری دارد.