تا همین چند سال پیش صحبت از خرید صنایع دستی از اینترنت باعث خنده افراد می‌شد. در واقع، اگر به خرید یا استفاده از خدمات نیاز داشتیم، تنها راه‌حل ما بیرون رفتن از خانه و مراجعه به فروشگاه‌های فیزیکی بود.گاهی برای آگاهی از قیمت‌های گوناگون و مقایسه آن‌ها به اجبار به چند فروشگاه می‌رفتیم تا مسیر حتی طولانی‌تر شود.
همچنین ممکن بود پس از پرس‌وجو و البته گفتگو با فروشنده‌ها و برگشت به فروشگاه مورد نظرمان با درهای بسته آن روبرو می‌شدیم و مجبور شویم روز بعد برگردیم. همیشه نیز این امکان داشت پس از خرید همان کالا، سر راه با فروشگاه دیگری برخورد کنیم که آن را با قیمت کمتری می‌فروخت! ولی به دورانی پا گذاشتیم که گزینه‌های خرید ما دیگر به فروشگاه‌های فیزیکی و ویترین‌های شیک آن‌ها محدود نیست.
پیشرفت دنیای فناوری و ظهور اینترنت باعث شده است بسیاری از کسب و کارها فعالیت خود را به محیط اینترنت نیز گسترش دهند. حجم بالای کاربران آنلاین کسب و کارها را وادار کرده است برای افزایش سطح فروششان، در اینترنت نیز فعال باشند. در بین این فروشگاه‌های الکترونیکی حتی فروشگاه‌های فروش صنایع دستی نیز دیده می‌شوند.از طرفی، اپلیکیشن‌های موبایل فروشگاهی به کاربران کمک کردند نیازهای خود را با چند ضربه آهسته روی صفحه نمایش رفع کنند.
بنابراین، دیگر دردسرهای خرید حضوری را مانند اتلاف وقت، دسترسی نداشتن به محصولات متنوع هزینه‌های رفت و آمد تجربه نکنند.همانطور که اشاره کردیم خرید صنایع دستی از اینترنت نیز رایج شده است و طرفداران زیادی دارد.حالا، برای خرید هدیه از اصفهان و خیلی از شهرهای مهم دیگر ایران نیازی به سفر به آن جا نیست.
ولی شاید به عنوان یک فرد سنتی هنوز به خرید از اینترنت به ویژه برای صنایع دستی شک داشته باشید.پس در ادامه می‌خواهیم مزایای خرید اینترنتی را بگوییم.
مزایای خرید صنایع دستی از اینترنت چیست؟
اینترنت امروزه به دلایل زیر به یک محیط عالی برای منبع درآمد تبدیل شده است.
صرفه‌جویی در هزینه‌ها
شاید مهم‌ترین مزیت خرید از فروشگاه‌های اینترنتی قیمت‌های به مراتب کمتر از فروشگاه‌های فیزیکی است.
به هرحال، دست‌اندرکاران سایت مجبور به پرداخت هزینه‌هایی مانند آب، برق، گاز، کرایه مغازه، شاگرد و غیره نیستند.
خود این قضیه روی قیمت تمام شده محصولات تاثیر بسزایی می‌گذارد. نکته دیگر در دسترس بودن فروشگاه‌های آنلاین صنایع دستی و سایر محصولات در هر زمان از شبانه‌روز است. در حالت عادی شما برای خرید آثار میناکاری اصفهان باید به این شهر و در خوشبینانه‌ترین حالت فروشگاه‌های شهر خودتان بروید که آن‌ها نیز از این شهر محصولات خود را می‌آورند.
ولی آیا گرفتاری‌های زندگی امروزی اجازه این کار را می‌دهد؟ یا وقت برای آن دارید؟
ممکن است در شهر کوچکی زندگی کنید یا فاصله شما با فروشگاه مورد نظرتان زیاد باشد.اینترنت به ما اجازه می‌دهد در هر زمان و مکان سفارش خود را ثبت کنیم، در مدت کوتاهی درب خانه خود تحویل بگیریم یا به آدرس فرد دیگری به عنوان هدیه بفرستیم.

تنوع بالای محصولات
نکته دیگر تنوع محصولات فروشگاه‌های صنایع دستی مانند «سلام» است.به عنوان مثال، با ورود به این فروشگاه صنایع دستی آنلاین در نگاه اول متوجه محصولات گوناگون آن خواهید شد.زمان خرید صنایع دستی به شکل سنتی، مجبور هستیم به فروشگاه‌های متعدد برویم و قیمت‌ها را مقایسه کنیم.حتی گاهی ممکن است آثار صنایع دستی وجود داشته باشد که از وجود آن‌ها بی‌خبر باشیم.
بدون شک، تنوع بالای آثار دست شهرهای مختلف کشور عزیزمان به همه اجازه نمی‌دهند، تمام آن‌ها را بشناسند.ولی یک فروشگاه اینترنتی صنایع دستی معتبر مانند یک بازار بزرگ است که می‌توانید ساعت‌ها در آن گردش کنید.بدون نگاه مزاحم فروشنده‌ای که چون خرید نمی‌کنید، دوست ندارد بیشتر داخل مغازه او بمانید.
به همین علت «سلام» با تهیه کاتالوگ از محصولات خود، اجازه می‌دهد در زمان مناسب آن‌ها را بررسی کنید.
امکان خرید برای همگان و جلوگیری از مشکلات گوناگون
یکی دیگر از مزایای خرید اینترنتی دوری از عواقب مختلف است. همانطور که همه می‌دانیم وضعیت فعلی کشور و دنیا به علت بیماری کرونا ویروس حاد است.با وجود این، علاقه‌مندان به صنایع دستی و کسانی که دکوراسیون سنتی را به ظاهر خانه‌های مدرن ترجیح می‌دهند می‌توانند با خرید اینترنتی سلامت خود و اطرافیانشان را حفظ کنند.یک ویژگی مثبت دیگر خرید صنایع دستی از اینترنت امکان انجام آن برای تمام افراد است.همه بدون توجه به مشکلات جسمانی و یا سن خود، می‌توانند کالای مورد نیاز خود را آنلاین سفارش دهند.

بررسی شفافانه قیمت‌ها
یکی از مشکلات افراد زمان خرید صنایع دستی به شکل همیشگی بررسی قیمت‌ها طبق بودجه خودشان یا پرداخت نقد است.مدیریت هزینه‌ها در زندگی امروزی بسیار مهم شده است و زمانی که وارد یک فروشگاه صنایع دستی می‌شویم به دلیل خجالت کشیدن احتمالا از چندین مرتبه قیمت پرسیدن خودداری می‌کنیم.علاوه بر این که فروشنده نیز چنین مشتریانی را دوست ندارد و ممکن است با بی‌میلی به آن‌ها جواب دهد.
در نتیجه، مجددا نقش فروشگاه‌های اینترنتی و خرید صنایع دستی از آن‌ها این جا پررنگ‎تر می‌شود.زمان ورود به فروشگاه صنایع دستی «سلام»، در همان قسمت بالایی صفحه ۶ برچسب با بودجه‌های مختلف وجود دارد. بنابراین، اگر برای دوست خود می‌خواهید هدیه بخرید با هر بودجه‌ای می‌توانید دل او را شاد کنید. چنین خلاقیت‌هایی به بازدیدکنندگان سایت اجازه می‌دهد براساس بودجه خود کالاها را بررسی کنند و تجربه خرید مطمئنی داشته باشند.
به عبارت دیگر به جای اتلاف وقت و پرسش‌های زیاد از فروشنده، یک تجربه خرید عالی شکل خواهد گرفت.

قسطی بخرید!
بدون شک، فروشگاه‌های فیزیکی به سختی به مشتریان ناشناس برای خرید اقساطی اعتماد می‌کنند.دلیل آن‌ها چک‌های برگشتی متعدد، آزار و اذیت مشتری برای پرداخت نکردن اقساط و مشکلات متعدد مشابه است.ولی خرید از اینترنت به افراد اجازه می‌دهد حتی صنایع دستی را قسطی بخرند.
«سلام» یکی از همین فروشگاه‌ها است که چنین شرایطی را برای خریداران خود فراهم کرده است.

اهمیت اصالت صنایع دستی
تا الان باید کمی متقاعد شده باشید که یک فروشگاه صنایع دستی اینترنتی در وقت و هزینه‌های ما بسیار صرفه‌جویی می‌کند.همچنین اجازه می‌دهد به راحتی و با قیمت مناسب برای خودمان یا به عنوان هدیه خرید کنیم.ولی، دغدغه خیلی از خریداران به ویژه زمان خرید صنایع دستی اصالت آن‌ها است.
بدون شک، هیچ‌کس دوست ندارد پول خود را صرف کالایی کند که از اصالت آن مطمئن نیست. صنایع دستی بدون شک یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باعث تفاوت فرهنگ‌های کشورهای مختلف و حتی شهرهای داخلی یک کشور خواهد شد. خیلی از افراد صنایع دستی یک کشور را به عنوان هدیه به یادگار به کشور خود می‌برند. فروشگاه‌های فعال در این زمینه محصولاتی دارند که تولیدات بومی همان منطقه هستند و بنابراین اصالت آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
یک استدلال خریداران سنتی این است که با خرید فیزیکی صنایع دستی اصالت و شناسنامه آن‌ها تاییدشده است.

نحوه بررسی اصالت صنایع دستی زمان خرید فیزیکی
به عنوان یک خریدار این حق شما است که بابت هزینه‌ای که می‎کنید، صنایع دستی اصیل بخرید.
برای تشخیص اصالت صنایع دستی بدون توجه به خرید آنلاین و فیزیکی آن می‌توانید به نمونه نکات زیر دقت کنید. بعضی از صنایع دستی، شناسنامه دارند که در آن جزئیاتی مانند مواد خام و فرآیند تولید آن قید شده است. علاوه بر این، ویژگی‎های فرهنگی، شکل و نقوش هر منطقه باید در صنایع دستی آن جا نیز منعکس شود.
صنایع دستی شهری مانند اصفهان به خوبی مشخصه‌های فرهنگی این شهر را نشان می‌دهند. صنایع دستی اصلی با مواد طبیعی ساخته می‌شوند و فرآیند ساخت آن‌ها صنعتی نیست. زمانی که به یک فروشگاه صنایع دستی عادی می‌روید باید فروشنده بتواند اصالت کالاهای درون مغازه خود را ثابت کند و شیوه تولید آن‌ها را شرح دهد. فروشگاه‌هایی مانند «سلام» نیز تیمی از کارشناسان فروش متخصص دارند که شما می‌توانید قبل از خرید صنایع دستی با آن‌ها تماس بگیرید و در مورد محصول حتما سوال کنید.چنین امکاناتی در یک سایت قوت قلب برای مشتری است.
گاهی با وجود اطمینان از فروشنده، محصول را می‌خریم و سپس می‌خواهیم خودمان اصالت آن را بررسی کنیم.
نحوه انجام این کار را با مثال توضیح می‌دهیم.
نحوه تشخیص مینای فلز اصل
برای تشخیص مینای فلز اصل (جزو صنایع دستی‌های مهم اصفهان) از مینای چینی، فندک را روی رنگ ظرف بگیرید.اگر رنگ جمع شود و بسوزد، آن جنس اصل نیست.علت آن فرآیند شکل‌گیری مینای فلز با حرارت زیاد است تا در برابر حرارت مقاومت بالایی نشان می‌دهد. مهم‌ترین قسمت این هنر، کوره‌کاری است که باید از حرارت در دمای ۸۵۰ تا ۹۵۰ درجه استفاده کرد.
نحوه تشخیص آثار میناکاری اصل
در مورد آثار میناکاری نیز می‌توانید از یک وسیله نوک تیز استفاده کنید و سطح ظروف مینا را خراش دهید.اگر خط بیافتد، جنسی که خریدید اصل نیست. در حقیقت، میناکاری از هنرهای درباری و مرتبط با کیمیاگری بوده است. چون در گذشته تنها درباریان از این هنر استفاده می‌کردند. بنابراین اطلاعات افراد عادی چه در آن زمان و چه الان در مورد این هنر خیلی کم است، با وجود این که بسیاری از جواهرات در موزه جواهرات ملی ایران، با هنر میناکاری تزئین شدند.
چطور زمان خرید صنایع دستی از اینترنت، از اصالت کالا مطمئن شویم؟
شاید بگویید این نکات برای زمانی است که کالا را خریداری کردید و چون اینترنتی این کار را انجام دهید، کار از کار گذشته است و همچنان نگرانی اصلی شما اصالت کالا است.
برای رفع این نگرانی باید بگوییم فروشگاه‌های صنایع دستی آنلاین معتبر ویژگی‌هایی دارند که خیال شما را از خرید صنایع دستی اصیل جمع می‌کنند.مجددا اگر به «سلام» نگاه کنیم و به پایین صفحه بیاییم لوگو سازمان‌ها و نهادهای گوناگون دیده می‌شود. لوگو اتحادیه کسب و کار اینترنتی یکی از آن‌ها است که خود دلیل بارزی برای فعالیت مشروع و البته فروش کالای اصل از سوی این فروشگاه است. نماد اعتماد الکترونیکی نیز به خریدار اطمینان می‌دهد خرید او از مکانی مطمئن انجام می‌شود. اما مهم‌ترین سرمایه هر کسب و کاری مشتریان آن هستند. مشتریانی که با نظرات خود سایرین را ترغیب به خرید یا دلسرد از آن می‌کنند.
گستردگی رسانه‌های اجتماعی به افراد اجازه داده است سکویی در اختیار داشته باشند تا تجربه خرید خود را با سایرین در میان بگذارند.فروشگاه صنایع دستی «سلام» با حضور در رسانه‌های اجتماعی مهمی مانند فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر تعقیب‌کنندگانی دارد که شما می‌توانید با بررسی نظرات آن‌ها از خرید خود بیشتر مطمئن و دلگرم شوید.
سخن پایانی
در پایان باید بگوییم قبول داریم خرید صنایع دستی به ویژه اینترنتی ممکن است به دلیل کلاه‌برداری‌های متعدد ترسناک باشد، ولی فروشگاه‌های بزرگ محیطی را فراهم کردند که این تجربه به بهترین شکل ممکن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *